Bizden Haberler

İZSU Proje Dairesi ve Art Çevre Teknolojileri Şirketi Temsilcileri, Marsilya ve Nice’deki Atıksu Arıtma Tesislerine Teknik Gezi Düzenledi.

İZSU Proje Dairesi ve şirketimiz çevre mühendislerinden Burak Tuncer 11 Mart 2024 tarihinde İzmir İli Karabağlar Atıksu Arıtma Tesisi Fizibilite Raporu, Uygulama Projeleri ve ÇED Raporunun Hazırlanması İşi kapsamında Fransa’nın Marsilya ve Nice şehirlerinin atıksu arıtma tesislerini incelemek üzere bir teknik gezi düzenledi. Bu gezi sırasında Akdeniz Su Enstitüsü (IME), Marsilya Su İdaresi (Communauté Urbaine Marseille Provence Métropole), Marsilya Başkonsolosu S. Evren Güner ve Nice Su İdaresi (Eau d’Azur) temsilcileriyle çeşitli görüşmeler yapıldı. Bu görüşmelerde, bu bölgelerin ve idarelerin özellikle atıksu arıtma konusundaki deneyimleri paylaşıldı ve bilgi alışverişi gerçekleştirildi.

Planlanan Karabağlar AAT Projesi, İzmir’in yoğun yapılaşmış bir bölgesinde yer alacak. Bu nedenle ziyaret edilen tesislerin kentsel yapılaşma alanları içinde bulunmaları öncelikli olarak ele alındı. Marsilya ve Nice’deki atıksu arıtma tesisleri, işletme süreçlerinde karşılaşılan sorunlar, çözüm önerileri ve deneyimler üzerine detaylı tartışmalar yapıldı. Gerçekleştirilen teknik gezi ile Karabağlar AAT’nin İzmir halkına yıllarca sorunsuz hizmet sunacak bir tesis olarak tasarlanması ve hayata geçirilmesi hedeflenmiştir.